xrimatistirio.com
ELEN
Safe Bulkers logo
SBΒιομηχανία · Ναυτιλία · ΧΑ

Safe Bulkers

6,40€
−0,14(−2,14%)
Κλείσιμο 06/11/2026 · τιμή τέλους ημέρας, όχι σε πραγματικό χρόνο

Η μετοχή Safe Bulkers (SB) έκλεισε στα 6,40 € στις 06/11/2026, -2,14% στη συνεδρίαση. Κεφαλαιοποίηση 654,5 εκ. €, μερισματική απόδοση 2,50%.

Η άποψή μου
Ιδιωτικό · ο MENTOR το λαμβάνει υπόψη
Ειδοποιήσεις
+11,5%6Μ
06/11/2026Κλείσιμο 6,40−2,14%+11,5% από την αρχή

Πριν από τις 2 Ιουν 2026, που άρχισε να διαπραγματεύεται στην Αθήνα, το γράφημα δείχνει τις τιμές κλεισίματος στο NYSE σε δολάρια, μετατρεμμένες σε ευρώ με την ισοτιμία κάθε μέρας. Για εκείνες τις μέρες δεν δείχνει όγκο.

Στο γράφημα · 6 μήνες4 Μαΐ – 6 Νοε 2026

SB +11,5% (5,739€ → 6,40€) · Γενικός Δείκτης —

Η μεγαλύτερη πτώση μέσα στο διάστημα: −24,7% (7 Σεπ → 6 Νοε 2026)

Σύρε πάνω στο γράφημα για να μετρήσεις όποιο διάστημα θέλεις

Βασικοί δείκτες

12μηνο έως Ιουν 2026, εκτός αν γράφεται αλλιώς

Προφίλ

Στο κλείσιμο 6 Νοε
Κεφαλαιοποίηση
Μετοχές σε κυκλοφορίαΔεκ 2025
Έσοδα12μηνο έως Ιουν 2026
Εργαζόμενοι
Συναλλαγές ανά ημέρα, μ.ο. 3μήνου

Αποτίμηση

Μερισματική απόδοση

Περιθώρια

12μηνο έως Ιουν 2026
EBITDA
Λειτουργικό (EBIT)
Καθαρό
Ελεύθερες ταμειακές ροέςχρήση 2025

Καθαρό περιθώριο = τα κέρδη των μετόχων ÷ τα έσοδα του ομίλου.

Αποδόσεις κεφαλαίων

12μηνο έως Ιουν 2026
ROE
ROCE
ROICεκτ.
ROE, μέσος όρος 5ετίας2021–25

Χρηματοοικονομική θέση

Ιουν 2026
Καθαρός δανεισμός
Καθ. δανεισμός ÷ EBITDA
Κάλυψη τόκων12μηνο έως Ιουν 2026

Ανάπτυξη

Έσοδα, τελευταία χρήσηχρήση 2025
Έσοδα, τελευταίο εξάμηνοΑ΄ εξάμηνο 2026
EPS, τελευταία χρήσηχρήση 2025
EPS, τελευταίο εξάμηνοΑ΄ εξάμηνο 2026
Έσοδα, 3 χρόνια2022–25, ανά έτος
EPS, 3 χρόνια2022–25, ανά έτος
Μετοχές, 3 χρόνια2022–25

Μερίσματα

χρήση 2025
Απόδοση 12μήνου
Ανά μετοχή
Ποσοστό διανομής
Κάλυψη από ελεύθερες ροές
Χρήσεις με διανομή, από 52021–25

Συναλλαγές και ρίσκο

Από τις τιμές κλεισίματος, με επανεπένδυση μερισμάτων
Μεταβλητότητα, 1 έτος
39,9%
Μεγαλύτερη πτώση, 1 έτος / 5
−24,7% / −24,7%
εκτ.υπολογισμός δικός μαςθέλει προσοχή: πάτα για να δεις γιατί

Από πού έρχονται: οι οικονομικές εκθέσεις της εταιρείας, ελεγμένες από εμάς · οι ετήσιες καταστάσεις σε μορφή ESEF · οι ανακοινώσεις αποτελεσμάτων στο Χρηματιστήριο · οι δικές μας τιμές κλεισίματος. Δεν κρατάμε προβλέψεις ή τιμές-στόχους.

Διαγράμματα αποτελεσμάτων

Από τα στοιχεία που κρατάμε: πρώτα ο ελεγμένος φάκελος, μετά οι ετήσιες καταστάσεις ESEF και οι ανακοινώσεις αποτελεσμάτων

Φορτώνουν τα διαγράμματα…

Αποτίμηση

σε σύγκριση με SBLK
ΜέγεθοςSBSBLK
Μερ. απόδοση2,5%6,6%
Διανομή κερδών66,7%41,1%
Λειτουργικό περιθώριο36,1%—
Καθαρό περιθώριο28,3%—
ROE10,0%—
Αύξηση εσόδων (τελευταία χρήση)−10,4%−17,6%
Καθαρός δανεισμός368,5εκ. €543,1εκ. €
Στοιχεία Twelve Data · τελευταίο τρίμηνο 30/06/2026

Παρόμοιες: Ξηρό φορτίο

EV/EBITDAΗμέρα
Star BulkSBLK—−0,7%
Safe BulkersSB—−2,1%
συναφής
Capital Maritime FinanceCMFC—−1,9%

Η εταιρεία

Σύνταξη με AI

Η Safe Bulkers είναι πλοιοκτήτρια ξηρού φορτίου, συσταθείσα στις Νήσους Μάρσαλ με έδρα διοίκησης το Μονακό, την οποία ελέγχει ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος Πόλυς Χατζηιωάννου. Ναυλώνει 46 πλοία Panamax έως Capesize σε εμπορικούς οίκους και ναυτιλιακούς ομίλους έναντι ημερήσιου ναύλου. Η κοινή μετοχή έχει κύρια εισαγωγή στο NYSE και από τον Ιούνιο 2026 διαπραγματεύεται παράλληλα στο Euronext Athens.

Πώς βγάζει χρήματαFY2025 · βάση: έσοδα
  • Χρονοναυλώσεις περιόδου (άνω των τριών μηνών)1(ενιαίος τομέας δραστηριότητας· κατανομή ανά τύπο ναύλωσης)77,5%
  • Χρονοναυλώσεις spot (έως τρεις μήνες)122,5%
Είναι
  • Αμιγώς πλοιοκτήτρια ξηρού φορτίου, με έσοδα από τους ημερήσιους ναύλους 46 πλοίων.2
  • Ελέγχεται από τον πρόεδρο και διευθύνοντα σύμβουλο Πόλυ Χατζηιωάννου, που κατέχει το 43,8% των κοινών μετοχών.10
Δεν είναι
  • Δεν είναι ελληνική εταιρεία: έχει συσταθεί στις Νήσους Μάρσαλ και η κεντρική διοίκησή της βρίσκεται στο Μονακό.1
  • Δεν είναι πιστοποιητικό αποθετηρίου ούτε χωριστή κατηγορία μετοχών: στην Αθήνα διαπραγματεύονται σε ευρώ οι ίδιες μετοχές του NYSE, με τον ίδιο κωδικό ISIN.3
  • Δεν είναι νέα στην αγορά της Αθήνας: το ομόλογό της ύψους €100 εκατ., με επιτόκιο 2,95% και λήξη τον Φεβρουάριο 2027, είναι εισηγμένο εκεί από το 2022.1
Σημαντικές εξελίξειςΌλα τα εταιρικά γεγονότα →
  • 10/2026Εισήχθησαν 5.226 νέες μετοχές αμοιβής ανεξάρτητων διευθυντών· τα συνολικά δικαιώματα ψήφου ανήλθαν σε 113.838.699 και η διαπραγμάτευση ξεκίνησε στις 12 Οκτωβρίου.13,14
  • 09/2026Τοποθέτησε 12 εκατ. νέες μετοχές στα €6,70, αντλώντας €80,4 εκατ.· η διαπραγμάτευσή τους στην Αθήνα ξεκίνησε στις 14 Σεπτεμβρίου.6,9
  • 09/2026Η γενική συνέλευση εξέλεξε τους Βασίλη Χατζηιωάννου, Κωνσταντίνο Αδαμόπουλο και Kristin Holth· ο Frank Sica αποχώρησε και την προεδρία της επιτροπής ελέγχου ανέλαβε ο Jeffrey Bunzel.5,4
  • 07/2026Αύξηση του τριμηνιαίου μερίσματος στα $0,075 ανά μετοχή, από $0,06 τον Ιούνιο και $0,05 προηγουμένως.2
  • 06/2026Το σύνολο των κοινών μετοχών εισήχθη για παράλληλη διαπραγμάτευση στην Κύρια Αγορά του Euronext Athens· η κύρια εισαγωγή παραμένει στο NYSE.3,7
  • 06/2026Νέες παραγγελίες ιαπωνικών Kamsarmax τον Μάιο και τον Ιούνιο και ενός Capesize μέσω χρηματοδοτικής μίσθωσης· το πρόγραμμα νεότευκτων φτάνει τα δέκα πλοία με παραδόσεις 2026–2029.2
Βασικά μεγέθη
  • Μέσο ημερήσιο TCE ανά πλοίο $18,862 H1 20262
  • Ημερήσια λειτουργικά έξοδα ανά πλοίο $5,718 H1 20262
  • Πλοία στόλου 46 2026-06-308
  • Ναυλωμένες ημέρες στόλου για το 2026 79% 2026-07-242
  • Μόχλευση σε αγοραίες αξίες πλοίων 30% 2026-06-302
Χρήσιμα στοιχεία
  • Η κοινή μετοχή έχει κύρια εισαγωγή στο NYSE από το 2008· οι ίδιες μετοχές διαπραγματεύονται στην Κύρια Αγορά του Euronext Athens από τις 2 Ιουνίου 2026 (ISIN MHY7388L1039).1,3,11
  • Άντλησε €80,4 εκατ. τον Σεπτέμβριο 2026 με ιδιωτική τοποθέτηση 12 εκατ. νέων μετοχών στα €6,70· μετά την έκδοση μετοχών αμοιβής ανεξάρτητων διευθυντών τον Οκτώβριο, οι κοινές μετοχές ανέρχονται σε 113.838.699.6,9,12,14
  • Α΄ εξάμηνο 2026: καθαρά έσοδα $161,9 εκατ. και καθαρά κέρδη $57,4 εκατ., έναντι $130,1 εκατ. και $8,9 εκατ. έναν χρόνο νωρίτερα.2
  • Τριμηνιαίο μέρισμα σε δολάρια ΗΠΑ, αυξημένο στα $0,075 ανά μετοχή για το β΄ τρίμηνο 2026· τα φυσικά πρόσωπα φορολογικοί κάτοικοι Ελλάδας καταβάλλουν φόρο 5%.2,3
  • Δανεισμός $519,2 εκατ. στις 30 Ιουνίου 2026, με ομόλογο €100 εκατ. (2,95%) που λήγει τον Φεβρουάριο 2027· για εννέα από τα δέκα νεότευκτα υπό παραγγελία απομένουν πληρωμές $277,2 εκατ.2
Πηγές
  1. 1.2025 Annual Report (Form 20-F)Safe Bulkers, Inc. · 04/03/2026επίσημη
  2. 2.Q2 and six-month 2026 results and dividend declarationSafe Bulkers, Inc. · 28/07/2026επίσημη
  3. 3.Prospectus for the parallel listing on Euronext AthensSafe Bulkers, Inc. · 27/05/2026επίσημη
  4. 4.2026 Proxy StatementSafe Bulkers, Inc. · 27/07/2026επίσημη
  5. 5.Results of 2026 Annual MeetingSafe Bulkers, Inc. · 10/09/2026επίσημη
  6. 6.Completion and pricing of private placementSafe Bulkers, Inc. · 09/09/2026επίσημη
  7. 7.Common stock begins trading on Euronext Athens alongside the NYSESafe Bulkers, Inc. · 02/06/2026επίσημη
  8. 8.Six-month 2026 financial statement (Hermes filing)Euronext Athens · 28/07/2026επίσημη
  9. 9.Form 6-K on admission of the new shares to Euronext AthensSafe Bulkers, Inc. via SEC EDGAR · 11/09/2026επίσημη
  10. 10.Schedule 13D/A, Polys Hajioannou and controlled entitiesSEC EDGAR · 11/09/2026επίσημη
  11. 11.FIRDS records, ISIN MHY7388L1039ESMAεπίσημη
  12. 12.6-K Exhibit 3: total common voting rights after placementSafe Bulkers, Inc. via SEC EDGAR · 16/09/2026επίσημη
  13. 13.Director-share listing announcementSafe Bulkers via Euronext Athens · 08/10/2026επίσημη
  14. 14.Total voting rightsSafe Bulkers via Euronext Athens · 09/10/2026επίσημη
Σύνταξη με AI από τις πηγές που αναφέρονται · 31/10/2026 · έκδοση 8 · ✓ ελέγχθηκε από ανεξάρτητο δεύτερο μοντέλοSafe Bulkers, Inc.Ιστότοπος ↗
MENTORΔωρεάν beta
Γιατί κινήθηκε
-2,14% · όγκος 1,1×
Νέα & γεγονότα
Τι έγινε και τι έρχεται
Σύγκριση
Δεν έχει παρόμοιες
Αποτελέσματα
Σε σύγκριση με πέρσι
Αποτίμηση
Δεν έχει παρόμοιες
Περισσότερα
Ρωτά«Τι νέα έχει η εταιρεία Safe Bulkers και τι έρχεται στη συνέχεια;»
Δεδομένα: Twelve Data · Τιμές τέλους ημέρας · Δεν αποτελεί επενδυτική συμβουλή.