xrimatistirio.com
Bank of Greece logo
TELLΧρηματοοικονομικά · Κεντρική τράπεζα · ΧΑ

Bank of Greece

15,15
+0,15(+1,00%)
Κλείσιμο 23/09/2026 · τιμή τέλους ημέρας, όχι σε πραγματικό χρόνο

Η μετοχή Bank of Greece (TELL) έκλεισε στα 15,15 € στις 23/09/2026, +1,00% στη συνεδρίαση. Κεφαλαιοποίηση 301 εκ. €, P/E 1,17, μερισματική απόδοση 4,44%.

Η άποψή μου
Ιδιωτικό · ο MENTOR το λαμβάνει υπόψη
23/09/2026Κ 15,15+0,15 +1,00%Όγκος 3,8χιλ.

Η εταιρεία

Σύνταξη με AI

Η Τράπεζα της Ελλάδος είναι η κεντρική τράπεζα της χώρας και μέλος του Ευρωσυστήματος: εκδίδει τραπεζογραμμάτια ευρώ, εφαρμόζει τη νομισματική πολιτική της ΕΚΤ, εποπτεύει τράπεζες και ασφαλιστικές και είναι ταμίας του Δημοσίου. Οι μετοχές της, εισηγμένες από το 1930, λαμβάνουν σταθερό μέρισμα 12% επί της ονομαστικής αξίας (0,672 ευρώ)· τα υπόλοιπα κέρδη πηγαίνουν σε αποθεματικά ή στο Δημόσιο.

Πώς βγάζει χρήματαFY2025 · βάση: άλλο
  • Τόκοι, χρηματοοικονομικές πράξεις και αναδιανομή νομισματικού εισοδήματος1(καθαρό αποτέλεσμα, ως ποσοστό των συνολικών καθαρών εσόδων 880,8 εκατ. ευρώ)77,8%
  • Καθαρά έσοδα από αμοιβές και προμήθειες118,5%
  • Λοιπά έσοδα13,1%
  • Έσοδα από μετοχές και συμμετοχές10,6%
Είναι
  • Η κεντρική τράπεζα της Ελλάδας και αναπόσπαστο μέρος του Ευρωσυστήματος, με Καταστατικό που έχει ισχύ νόμου· οι μετοχές της διαπραγματεύονται στο Χρηματιστήριο Αθηνών από τις 12 Ιουνίου 1930.4,5
  • Μετοχή με σταθερό καταστατικό μέρισμα 12% επί του κεφαλαίου, 0,672 ευρώ ανά μετοχή σε κάθε χρήση από το 2019· για το 2025 οι μέτοχοι έλαβαν 13,3 εκατ. ευρώ από κέρδη 257,7 εκατ. ευρώ και το Δημόσιο 244,4 εκατ. ευρώ.1,5,6
Δεν είναι
  • Δεν είναι εμπορική τράπεζα ούτε ομοειδής με την Εθνική, την Alpha Bank, τη Eurobank ή την Πειραιώς: τα έσοδά της προέρχονται από το Ευρωσύστημα, το επενδυτικό χαρτοφυλάκιο και αμοιβές από το Δημόσιο, ενώ οι εποπτευόμενοι φορείς δεν επιτρέπεται να κατέχουν μετοχές της.1,5
  • Δεν ισχύει η αρχή «μία μετοχή, μία ψήφος»: 75 μετοχές δίνουν μία ψήφο και κανένας μέτοχος, πλην του Δημοσίου και των προσώπων του άρθρου 2 του ν. 2292/1953, δεν ψηφίζει για πάνω από το 2% του κεφαλαίου.3,5
  • Δεν δίνει δικαίωμα σε κέρδη ή αποθεματικά πέρα από το μέρισμα: πρόσθετο μέρισμα απαιτεί ετήσια πρόταση του Γενικού Συμβουλίου, και τα αποθεματικά φτάνουν στους μετόχους μόνο σε λύση της Τράπεζας, μετά την ονομαστική αξία και κατά το ήμισυ με το Δημόσιο.5
Σημαντικές εξελίξειςΌλα τα εταιρικά γεγονότα →
  • 06/2026Ο Γιάννης Στουρνάρας επαναδιορίστηκε Διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδος για εξαετή θητεία από τις 27 Ιουνίου 2026 (Π.Δ. 33/9.6.2026).9
  • 04/2026Ανανεώθηκε για έξι χρόνια η θητεία του Χρήστου Χατζηεμμανουήλ στο Συμβούλιο Νομισματικής Πολιτικής και ορκίστηκαν οι επανεκλεγέντες σύμβουλοι Γ. Καρανίκας, Ι. Μασούτης και Ι. Ρέτσος.10
  • 04/2026Η 93η Τακτική Γενική Συνέλευση ενέκρινε μέρισμα 0,672 ευρώ ανά μετοχή για τη χρήση 2025 (13,3 εκατ. ευρώ) και απόδοση 244,4 εκατ. ευρώ στο Δημόσιο.8
  • 01/2026Με την ένταξη της Βουλγαρίας στο ευρώ, το ποσοστό της Τράπεζας στο καταβεβλημένο κεφάλαιο της ΕΚΤ μειώθηκε από 2,25932% σε 2,23260%.1
  • 04/2025Η 92η Τακτική Γενική Συνέλευση ενέκρινε μέρισμα 0,672 ευρώ ανά μετοχή για τη χρήση 2024 και απόδοση 69,6 εκατ. ευρώ στο Δημόσιο.2,6
  • 01/2025Από την 1η Ιανουαρίου 2025 τα υπόλοιπα TARGET και οι απαιτήσεις από την κατανομή τραπεζογραμματίων τοκίζονται με το επιτόκιο της διευκόλυνσης αποδοχής καταθέσεων αντί του επιτοκίου των κύριων πράξεων αναχρηματοδότησης.1
Βασικά μεγέθη
  • Καθαρά κέρδη χρήσης €257.7m FY20251
  • Μέρισμα ανά μετοχή €0.672 FY20256
  • Απόδοση κερδών στο Δημόσιο €244.4m FY20251
  • Σύνολο ενεργητικού €221.5bn FY20251
  • Αποθέματα χρυσού 152.4 t FY20251
Χρήσιμα στοιχεία
  • Ο e-ΕΦΚΑ κατέχει 12,44% και το Ελληνικό Δημόσιο 8,93% του μετοχικού κεφαλαίου· οι μέτοχοι είναι περίπου 17.000.1,4
  • Το Δημόσιο και οι δημόσιες επιχειρήσεις δεν μπορούν να κατέχουν συνολικά πάνω από 35% του κεφαλαίου, ενώ οι εποπτευόμενοι από την Τράπεζα φορείς, οι συνδεδεμένες εταιρείες τους, τα μέλη της διοίκησής τους και οι συγγενείς τους δεν επιτρέπεται να έχουν μετοχές.5
  • Ο Γιάννης Στουρνάρας επαναδιορίστηκε Διοικητής με το Π.Δ. 33/9.6.2026, για εξαετή θητεία από τις 27 Ιουνίου 2026.9
  • Οι οικονομικές καταστάσεις ακολουθούν τους λογιστικούς κανόνες του Ευρωσυστήματος και όχι τα ΔΠΧΑ: τα μη πραγματοποιημένα κέρδη από χρυσό, συνάλλαγμα και τίτλους, 16,0 δισ. ευρώ στο τέλος του 2025, δεν περνούν στα αποτελέσματα.1
  • Το μέρισμα υπόκειται σε παρακράτηση φόρου 5%· για τη χρήση 2025 το καθαρό ποσό ήταν 0,6384 ευρώ ανά μετοχή, με πληρωμή στις 30 Απριλίου 2026.7
Πηγές
  1. 1.Annual Accounts 2025Bank of Greece · 02/03/2026επίσημη
  2. 2.Annual Accounts 2024Bank of Greece · 04/03/2025επίσημη
  3. 3.Number of shares and voting rights, 93rd AGMBank of Greece · 12/03/2026επίσημη
  4. 4.Shareholder UpdateBank of Greece · 15/09/2026επίσημη
  5. 5.Statute, Tenth EditionBank of Greece · undefined/undefined/2016επίσημη
  6. 6.Dividends per year, 2001 to presentBank of Greece · 05/05/2026επίσημη
  7. 7.Dividend for financial year 2025Bank of Greece · 06/04/2026επίσημη
  8. 8.Decisions of the 93rd AGM, voting resultsBank of Greece · 06/04/2026επίσημη
  9. 9.Bank of Greece General CouncilBank of Greece · 13/07/2026επίσημη
  10. 10.Bank of Greece General Council compositionBank of Greece · 20/04/2026επίσημη
Σύνταξη με AI από τις πηγές που αναφέρονται · 16/09/2026 · έκδοση 1 · ελέγχθηκε από ανεξάρτητο δεύτερο μοντέλοBank of GreeceΙστότοπος

Αποτίμηση

ΜέγεθοςTELLΔιάμεσος 5 ομοειδών
P/E1,212,2
P/E (εκτιμ.)9,6
P/B0,081,6
P/S0,425,3
Μερισμ. απόδοση4,4%3,0%
Διανομή κερδών5,2%32,1%
Λειτουργικό περιθώριο36,2%59,7%
Καθαρό περιθώριο36,2%44,8%
ROE7,3%12,1%
Αύξηση εσόδων (τρίμηνο, ετήσια)9,1%
Καθαρός δανεισμός-7,6δισ. €158εκ. €
Στοιχεία Twelve Data · τελευταίο τρίμηνο 31/12/2020

Στον ίδιο κλάδο: Χρηματοοικονομικά

P/EΗμέρα
EurobankEUROB12,2-1,7%National Bank of GreeceETE14,1-1,9%Piraeus BankTPEIR11,8-2,0%Alpha BankALPHA12,5-2,8%Bank of CyprusBOCHGR9,3-1,0%
Bank of GreeceTELL1,2+1,0%
Δεύτερο μέγεθος: Αύξηση εσόδων: EUROB 9,1% · ETE 0,9% · TPEIR 21,2% · ALPHA 57,3% · BOCHGR 7,1% · TELL
MENTORΔωρεάν beta
Δεδομένα: Twelve Data · Τιμές τέλους ημέρας · Δεν αποτελεί επενδυτική συμβουλή.