ALPHAΧρηματοοικονομικά · Τράπεζες · ΧΑ
Alpha Bank
4,504€
-0,13(-2,76%)
Κλείσιμο 23/09/2026 · τιμή τέλους ημέρας, όχι σε πραγματικό χρόνο
Η μετοχή Alpha Bank (ALPHA) έκλεισε στα 4,504 € στις 23/09/2026, -2,76% στη συνεδρίαση. Κεφαλαιοποίηση 10,2 δισ. €, P/E 12,51, μερισματική απόδοση 2,53%.
Η άποψή μουΙδιωτικό · ο MENTOR το λαμβάνει υπόψη
23/09/2026Α 4,64Υ 4,64Χ 4,47Κ 4,50-0,13 -2,76%Όγκος 7,8εκ.
Η εταιρεία
Σύνταξη με AIΗ Alpha Bank είναι μία από τις τέσσερις συστημικές τράπεζες της Ελλάδας. Χορηγεί δάνεια σε επιχειρήσεις και νοικοκυριά σε Ελλάδα και Κύπρο, χρηματοδοτούμενη από καταθέσεις 58,5 δισ. ευρώ, και εισπράττει προμήθειες από πληρωμές, κάρτες, διαχείριση κεφαλαίων και επενδυτική τραπεζική. Η UniCredit ελέγχει το 29,8% των δικαιωμάτων ψήφου.
Πώς βγάζει χρήματαH1 2026 · βάση: άλλο
Είναι
- Συστημική τράπεζη Ελλάδας και Κύπρου, με δάνεια 45,9 δισ. ευρώ έναντι καταθέσεων 58,5 δισ. ευρώ και δείκτη δανείων προς καταθέσεις 78%.1
- Από τις 27 Ιουνίου 2025 εισηγμένη είναι η ίδια η τράπεζα: η Alpha Services and Holdings απορροφήθηκε και διαγράφηκε.3
- Η UniCredit κατέχει από τις 5 Ιανουαρίου 2026 το 29,796% των δικαιωμάτων ψήφου, με έγκριση της ΕΚΤ έως 29,9%.3
Δεν είναι
Σημαντικές εξελίξειςΌλα τα εταιρικά γεγονότα →
- 09/2026Ορίστηκε Investor Day στις 5 Νοεμβρίου 2026, όπου θα παρουσιαστούν το σχέδιο ανάπτυξης και οι αναθεωρημένοι στόχοι.6
- 08/2026Με την άσκηση του δικαιώματος εξαγοράς στις 24 Αυγούστου, η Alpha Bank απέκτησε το 100% της Alpha Trust Holdings, με ενεργητικό υπό διαχείριση άνω των 2,2 δισ. ευρώ.4,9
- 07/2026Καταβλήθηκε στις 8 Ιουλίου το υπόλοιπο μέρισμα χρήσης 2025 ύψους 148 εκατ. ευρώ, ή 0,0656 ευρώ ανά μετοχή, και ακυρώθηκαν 59.018.043 ίδιες μετοχές.7,8
- 01/2026Η UniCredit μετέτρεψε τη συνθετική της θέση, ανεβάζοντας τη συμμετοχή της από 9,768% σε 29,796% των δικαιωμάτων ψήφου.3
- 10/2025Ολοκληρώθηκε η εξαγορά των τραπεζικών εργασιών της AstroBank, εδραιώνοντας την τρίτη θέση στην κυπριακή αγορά.3
- 06/2025Ολοκληρώθηκε η αντίστροφη συγχώνευση: η Alpha Services and Holdings απορροφήθηκε από την Alpha Bank και διαγράφηκε από το Χρηματιστήριο.3,10
Βασικά μεγέθη
Χρήσιμα στοιχεία
- Δίκτυο 270 καταστημάτων, εκ των οποίων 244 στην Ελλάδα, και 6.992 εργαζόμενοι στο τέλος του 2025.3
- Καθαρά κέρδη 943 εκατ. ευρώ το 2025 και 497 εκατ. ευρώ στο α΄ εξάμηνο 2026, με δείκτη κόστους προς έσοδα 38,5%.1,2
- Διανομή 55% των κερδών του 2025, ή 519 εκατ. ευρώ, μοιρασμένη ισομερώς σε μέρισμα και επαναγορά μετοχών.2
- Πέντε εξαγορές από το 2025: Flexfin, AstroBank Κύπρου, AXIA Ventures, Alpha Trust και η ασφαλιστική συνένωση Altius με Universal Life.3,4
- Αναβαθμισμένη καθοδήγηση για κέρδη ανά μετοχή 0,41 ευρώ το 2026, αύξηση 13%, με Investor Day στις 5 Νοεμβρίου 2026.4,6
Πηγές
- 1.Q2 2026 Results press releaseAlpha Bank · 31/07/2026επίσημη
- 2.Q4 2025 Results press releaseAlpha Bank · 27/02/2026επίσημη
- 3.Annual Financial Report 2025Alpha Bank · 27/02/2026επίσημη
- 4.Q2 2026 Results investor presentationAlpha Bank · 31/07/2026επίσημη
- 5.Annual Financial Report 2024Alpha Services and Holdings · 06/03/2025επίσημη
- 6.Alpha Bank Investor Day 2026 scheduled for November 5 2026Alpha Bank · 08/09/2026επίσημη
- 7.Announcement of dividend distributionAlpha Bank · 29/06/2026επίσημη
- 8.Announcement of regulated information on share capital, shares and voting rightsAlpha Bank · 07/08/2026επίσημη
- 9.Completion of the squeeze-out of Alpha Trust Holdings S.A.Alpha Bank · 24/08/2026επίσημη
- 10.Listing approval and start of trading of ALPHA BANK S.A.ATHEX · 27/06/2025επίσημη
Σύνταξη με AI από τις πηγές που αναφέρονται · 08/09/2026 · έκδοση 1 · ✓ ελέγχθηκε από ανεξάρτητο δεύτερο μοντέλοAlpha Bank S.A.Ιστότοπος ↗
Αποτίμηση
ΜέγεθοςALPHAΔιάμεσος 5 ομοειδών
P/E12,512,2
P/E (εκτιμ.)9,69,8
P/B1,21,7
P/S5,35,4
Μερισμ. απόδοση2,5%3,0%
Διανομή κερδών31,5%32,1%
Λειτουργικό περιθώριο47,4%60,1%
Καθαρό περιθώριο45,3%44,8%
ROE10,2%13,6%
Αύξηση εσόδων (τρίμηνο, ετήσια)57,3%9,1%
Καθαρός δανεισμός5,6δισ. €-487,6εκ. €
Στοιχεία Twelve Data · τελευταίο τρίμηνο 30/06/2026
Στον ίδιο κλάδο: Χρηματοοικονομικά
Κεφ/σηP/BΗμέρα
EurobankEUROB1,6-1,7%National Bank of GreeceETE1,7-1,9%Piraeus BankTPEIR1,3-2,0%Alpha BankALPHA1,2-2,8%
Bank of CyprusBOCHGR1,7-1,0%Optima BankOPTIMA2,9-1,3%Δεύτερο μέγεθος: ROE: EUROB 13,6% · ETE 12,1% · TPEIR 12,0% · ALPHA 10,2% · BOCHGR 17,3% · OPTIMA 23,3%
Δεδομένα: Twelve Data · Τιμές τέλους ημέρας · Δεν αποτελεί επενδυτική συμβουλή.